SZTURMOWIKI NAD CHOCIANOWEM


Pod koniec stycznia 1945 roku 9. Gwardyjska Dywizja Szturmowa przeniesiona została do nowej bazy na lotnisku w Oleśnicy. W jej skład wchodziły 141, 144 i 155 Gwardyjski Pułk Szturmowy. Wszystkie wymienione jednostki używały samolotów typu Iljuszyn Ił - 2M - 3, zwane szturmowikami.

W pierwszych dniach lutego 1945 r. dywizja prowadziła ograniczoną działalność bojową. Przede wszystkim przeprowadzano rozpoznanie sił przeciwnika oraz wykonywano tzw. "wolne polowania" w rejonie określonym przez dowództwo, polegające na locie w dany rejon i samodzielne obieranie celów ataku.

8 lutego 1945 r. pogoda była niekorzystna dla wykonywania zadań. Jednak 144 pułk wykonał w tym dniu między innymi zadanie bojowe w rejonie Chocianowa i Nowej Kuźni. Był to wylot szóstki samolotów szturmowych, które zlokalizowały tam grupę 30 samochodów, 15 furmanek i 4 czołgów. Przeprowadzony atak spowodował zniszczenie 6 samochodów i 4 furmanek; strat własnych nie było.

16 stycznia 1946 roku na obecnej ulicy II Armii Wojska Polskiego 33 zamieszkał Władysław Hrynczyszyn. Połowę tego domu zajmowali jego właściciele Niemcy. Wśród nich młody chłopiec Herman R. od którego Pan Władysław dowiedział się, że w 1945 roku na dachu budynku przy pobliskiej obecnej ulicy Kwiatowej urządzony był punkt obserwacyjny. Z tego miejsca żołnierze niemieccy na początku lutego ostrzelali przelatujące samoloty radzieckie. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż były to właśnie szturmowiki wykonujące powyżej opisane zadanie.

Z.Machoń 14.10.2011 r.


Źródła:
Relacja Adama Hrynczyszyna ( syna Władysława Hrynczyszyna),
www.olesnica.nienaltowski.net - A. Krzyształowicz "Działania lotnictwa radzieckiego lotnisk oleśnickich cz. III


1. Iljuszyn Ił - 2 M - 3


2. budynek przy ul. Kwiatowej


POWRÓT