GŁOGOWIANIE W CHOCIANOWIE

22 stycznia 2012 r. gościliśmy grupę głogowian ze Stowarzyszenia Miłośników Głogowskich Fortyfikacji "Twierdza Głogów" - wśród nich Prezesa Pana Józefa Wilczaka i Pana Dominika Jenota oraz członków Klubu Batalionowego - z Panem Emilem Pietrzakiem, a także Pana Wiesława Maciuszczaka - Wiceprezesa Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.
Spotkanie zaowocowało nawiązaniem kontaktów ze środowiskiem głogowskim i zapowiedzią wspólnych przedsięwzięć z portalem cosanow.pl.
Poniżej zamieszczamy e-mail, który otrzymaliśmy od Pana Prezesa Józefa Wilczaka.

W ramach akcji "Zima w twierdzy 2012" organizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Głogowskich Fortyfikacji "Twierdza Głogów" oraz Klub Batalionowy głogowskiego garnizonu w niedzielne przedpołudnie 22 stycznia 2012 r. 45 - osobowa grupa pod opieką organizatorów udała się do Chocianowa. Kierownikiem wyprawy był Prezes Stowarzyszenia, a równocześnie pilot wycieczek i organizator turystyki Józef Wilczak a "motorem" inspirującym, wielki miłośnik militariów i pasjonat wojskowości Łukasz Nowakowski.
Grupę przyjęli w Chocianowie miejscowi przewodnicy i miłośnicy historii - Pan Zbigniew Machoń i jego syn Grzegorz.

Najpierw udaliśmy się na tereny porosyjskiego, tajnego ośrodka łączności tzw. PATERA. Po emocjonującym zwiedzaniu stosunkowo dobrze zachowanego bunkra i magazynów, pojechaliśmy do Duninowa. Ten porosyjski skład amunicji ( wcześnie używany przez Wehrmacht obecnie użytkuje Wojsko Polskie ). Po drodze mijamy słynny ongiś w Niemczech tor motocyklowy przyciągający w czasach swojej chwały tu do Kotzenau ( Chocianowa ) najznamienitszych motocyklistów z Europy i nie tylko.
Następnie wróciliśmy do miasta, gdzie Pan Zbigniew oprowadził nas po historycznym centrum zapoznając z jego historią i dniem dzisiejszym.
Zabrakło nam czasu na więcej, ale wszyscy uczestnicy obiecali sobie wrócić tu jeszcze latem.

W imieniu organizatorów i uczestników wyprawy składam ogromne wyrazy podziękowania na ręce Pana Zbigniewa Machonia. To najlepszy ambasador Chocianowa na świecie! Dziękujemy raz jeszcze.

Prezes SMGF
mgr Józef Wilczak

Poniżej prezentujemy fotorelację z wizyty:
POWRÓT